Alexandru Rogobete, ministrul Sănătăţii, a anunţat că din 2026 chirurgia robotică din spitalele publice va fi finanţată prin plăţi directe de minister.
„Astăzi înfiinţăm Programul naţional de finanţare prin Acţiuni Prioritare – Chirurgie Robotică (AP-ROBOTICA). Prin acest program, Ministerul Sănătăţii va finanţa direct spitalele publice care au în dotare roboţi chirurgicali, pentru achiziţia de kituri, instrumentar şi materiale consumabile necesare utilizării acestora la pacienţi. Programul se adresează tuturor spitalelor publice care deţin roboţi chirurgicali, indiferent de specialitate, şi creează premisele dezvoltării unor centre de excelenţă în chirurgie robotică, la nivel naţional”, a scris Alexandru Rogobete pe Facebook.
Spitalele de stat din ţară care au integrat deja roboţi da Vinci sunt Spitalul Judeţean Timişoara, Institutul de Oncologie Iaşi, Spitalul Judeţean Bistriţa şi Spitalul Judeţean Oradea.
