Faza națională a Concursului Național „ŞTIU ŞI APLIC! – Securitatea și sănătatea în muncă se deprind de pe băncile școlii” a avut loc la Iași, în perioada 22-24 mai 2026, aceasta fiind cea de a XII-a ediție.
Prin specificul său, Concursul ,,ȘTIU ȘI APLIC” atrage anual participanți din toată țara, elevi de la învățământul profesional, dar și de la învățământul liceal teoretic și tehnologic, dornici să fie puși în situații profesionale concrete, obiectivul său general reprezentându-l stimularea şi promovarea elevilor cu aptitudini în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă, educarea tinerei generaţii cu privire la importanţa unui mediu sănătos şi sigur, conștientizarea și evitarea riscurilor la locul de muncă pe care aceștia, ca viitori angajați pe piața muncii, le pot întâlni zi de zi.
La prezenta ediție s-au înscris în competiție 175 de echipaje: 350 de elevi, din 40 de județe ale țării și din Republica Moldova, de la toate cele 5 secțiuni de învățământ.
Detalii pe Prahova Business.
